Paczka dla opozycjonisty 2017

Znów kolejne Święta i kolejna akcja paczka dla opozycjonisty. Stowarzyszenie Pokolenie wraz z Fundacją PZU http://www.fundacjapzu.pl przygotowało paczki dla tych, którzy walczyli o wolną Polskę, a teraz niekoniecznie mogą sobie poradzić w obecnej rzeczywistości. Ale paczka to przede wszystkim nasza wdzięczność i symbol pamięci. Sto pięćdziesiąt paczek trafiło do byłych działaczy opozycji demokratycznej. Bardzo dziękujemy Fundacji PZU jako Partnerowi akcji za wsparcie. A wszystkim obdarowanym dziękujemy za to, że mamy wolną Polskę.

www.redterror.eu

Communist crimes

www.redterror.eu

W 100 rocznicę Rewolucji Październikowej uruchomiliśmy portal dokumentujący skalę zbrodni komunistycznych na świecie.

MONTE CASSINO 3 – PREMIERA

Komiks Monte Cassino 3 miał swoją premierę we wrześniu 2016 roku. Tom ten zamyka komiksową opowieść o bitwie pod Monte Cassino. Jest w nim pokazana ostatnia faza krwawych zmagań Polaków o masyw, która miała miejsce od 15 do 18 maja 1944 roku. Obok rozdziałów pokazujących ciężkie zmagania piechoty o wzgórza 593, Widmo, czy St. Angelo, jest również rozdział poświęcony walkom 4. pułku pancernego „Skorpion” o Mass Albaneta i Widmo. Komiks liczy 160 stron, z czego dwa rozdziały w kolorze.

Album można zamówić w siedzibie wydawnictwa Stowarzyszenie Pokolenie

ul. Drzymały 9/4
40-059 Katowice

e-mail: biuro@pokolenie.org.pl

tel. 32 2090002
https://www.facebook.com/stowarzyszeniepokolenie?fref=ts

 

lub na https://www.sklep.gildia.pl/komiksy/175407-monte-cassino-3

lub w pakiecie (wszystkie trzy tomy) na https://www.sklep.gildia.pl/…/313190-monte-cassino-pakiet-3…


Wydawca:

002

Partnerzy wydania:

logotyp-PWPW-PL-pion-CMYK
logotyp-PWPW-PL-pion-CMYK

Patronat medialny:

logotyp-PWPW-PL-pion-CMYK

 

 

 

Pomoc Medyczna dla Ukrainy

Stowarzyszenie Pokolenie realizuje projekt finansowany przez Senat RP z programu Współpraca z Polonia i Polakami za granica w 2016 r. pod nazwą Wsparcie Medyczne. Zapewniamy leki dla naszych rodaków zamieszkujących Ukrainę. Starych, biednych ludzi, o których nikt nie pamięta. My pamiętamy. Dostarczamy leki, pampersy, worki stomijne. Wspieramy Polaków mieszkających w Ukrainie. Bo tak trzeba. Bo polskie Kresy nie znikły w 1945 roku. Znikną wraz z ludźmi, dla których są ojczyzną.

7
6
5
4
3
2
1

Kustosz Pamięci Narodowej 2016

20 maja na Zamku Królewskim w Warszawie Stowarzyszenie Pokolenie odebrało nagrodę Kustosza Pamięci Narodowej. Jest to dla nas bardzo duże wyróżnienie, którym doceniono naszą działalność w propagowaniu historii Polski.

Tegoroczni Kustosze Pamięci Narodowej

Śp. Irena Sandecka, gen. Janusz Brochwicz-Lewiński ps. „Gryf”, dr hab. Janusz Smaza, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej i Stowarzyszenie „Pokolenie” zostali tegorocznymi laureatami nagrody IPN „Kustosz Pamięci Narodowej” przyznawanej za zasługi w upamiętnianiu historii narodu polskiego.

Nagrody w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie wręczył prezes IPN dr Łukasz Kamiński. Honorowy patronat nad uroczystością objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Śp. Irena Sandecka całe życie była zaangażowana w podtrzymywanie polskości i ratowanie materialnego dziedzictwa Krzemieńca.

Gen. Janusz Brochwicz-Lewiński ps. „Gryf” prowadzi aktywną działalność w środowisku kombatanckim, podtrzymując pamięć o towarzyszach broni.

Dr hab. Janusz Smaza ratuje zabytki w Polsce i na Kresach.

Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej prowadzi pracę wychowawczą wśród młodzieży w duchu patriotyzmu oraz szacunku dla tradycji i historii Polski.

Stowarzyszenie „Pokolenie” popularyzuje wiedzę o najnowszej historii Polski, a także pomaga byłym działaczom opozycji antykomunistycznej.

Więcej o laureatach:
http://ipn.gov.pl/…/nagroda-kustosz-pamieci-narodowej-warsz…

13243984_1125431214187324_5415697904998973429_o

IMG_3958

Fotorelacja z koncertu „Polska w hołdzie Powstańcom Śląskim”

3 maja 2016r. na placu przed Urzędem Miejskim w Sosnowcu odbył sie koncert poświęcony 95. rocznicy wybuchu III powstania śląskiego – „Polska w hołdzie Powstańcom Śląskim” wystąpili m.in. Myslovitz, Dżem, Piotr Kupicha, Miuosh, Maciej Lipina, Kasia Grzesiek.

Poniżej fotorelacja z koncertu.

foto: Krzysztof Szczypiński

 

 

ORGANIZATORZY:

001 002 003

SPONSOR KONCERTU:

004

SPONSORZY:

005 006 007 008

PARTNERZY:

010 011 012

PATRONAT MEDIALNY:

009

 

POWSTANIEC. 95 rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego

Zapraszamy do lektury dodatku POWSTANIEC. 95 rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego ► plik pdf.

„Dodatek ukazał się 2 maja 2016 r., został dołączony do dzienników regionalnych: „Polska Dziennik Zachodni”, „Polska Głos Wielkopolski”, „Polska Gazeta Wrocławska”, „Polska Gazeta Krakowska”, „Polska Dziennik Bałtycki”, „Polska Dziennik Łódzki”, „Polska Metropolia Warszawska”, „Echo Dnia”, „Gazeta Lubuska”, „Gazeta Pomorska”, „Głos – Dziennik Pomorza”, „Nowa Trybuna Opolska”.”

źródło: http://ipn.gov.pl/publikacje/dodatki-historyczne-do-prasy/powstaniec.-95-rocznica-wybuchu-iii-powstania-slaskiego

 

Polska w hołdzie Powstańcom Śląskim

3 maja zapraszamy na plac przed Urzędem Miejskim przy Al. Zwycięstwa. W koncercie poświęconym 95. rocznicy wybuchu III powstania śląskiego – „Polska w hołdzie Powstańcom Śląskim” wystąpią Myslovitz, Dżem, Piotr Kupicha, Miuosh, Maciej Lipina, Kasia Grzesiek.

Początek koncertu o godz. 19.00. Retransmisję koncertu pokaże TVP 1 w dniu 5 maja 2016 o godz. 22.20.

 

 

 

 

 

 

 

ORGANIZATORZY:

001 002 003

SPONSOR KONCERTU:

004

SPONSORZY:

005 006 007 008

PARTNERZY:

010 011 012

PATRONAT MEDIALNY:

009

 

Ratujmy rodzeństwo! P I L N E !

Ratujmy rodzeństwo!

Wejście w dorosłość jest trudne, czasem nawet bardzo trudne.

Najtrudniej wejść tym, którzy nie mają wsparcia w rodzinie, spędzili wiele lat w placówce opiekuńczej, a po wyjściu stamtąd nie mają nic. W takiej właśnie sytuacji znalazło się dwoje byłych wychowanków Domu Dziecka, brat i siostra oraz mały synek dziewczyny.

Siostra (19 lat,) wypisana z Domu Dziecka lipcu 2015 roku, wraz z nowonarodzonym synkiem
i brat, wypisany z Domu Dziecka 4 styczniu 2016 roku, po ukończeniu 18 lat – praktycznie na ulicę (formalnie do 15 metrowego mieszkania socjalnego matki, 15 m 2 bez wygód, zagrzybionego, wilgotnego, w którym mieszkają już 3 osoby z rodziny). Ani oni, ani rodzina nie mają żadnych dochodów.

Bardzo, bardzo, bardzo PILNIE potrzebują waszego wsparcia finansowego !!!!!

POTRZEBUJĄ OD ZARAZ:

  1. Pieniędzy na wynajem mieszkania/samodzielnego pokoju dla nich dwojga i malucha dopóki mieszkanie przyznane siostrze przez Miasto nie zostanie jej oddane po remoncie Potrwa to ok. 6- 8 miesięcy (administracja jest na etapie poszukiwania wykonawcy).

  2. Pieniędzy na jedzenie, środki czystości, bilety miesięczne, ubranie oraz mleko, pieluchy, i leki dla dziecka (m. in. dobry inhalator potrzebny po przebytej chorobie dróg oddechowych), dopóki nie znajdą pracy.

Wynajem mieszkania wraz z opłatami opłaty za media, to suma rzędu 1200 – 1400 zł miesięcznie + kaucja 1000 zł na początku. Opłaty na życie i leki to minimum 1000 zł miesięcznie, a czasem więcej. Tak więc, zanim Urzędy cokolwiek im przydzielą, potrzebują, aby przeżyć, około 2,5 tysiąca miesięcznie + 1000 zł kaucji za wynajem jednorazowo.

Wpłat można dokonywać na specjalne konto:

Stowarzyszenie Pokolenie,

Ul. Drzymały 9/4,

40-059 Katowice,

NIP 634 22 35 100

ING Bank Śląski o/Katowice

numer: 37 1050 1214 1000 0022 7231 8144

Wszystkie pieniądze, jakie dostanie rodzeństwo będą rozliczane rachunkami i fakturami.

Obecna sytuacja rodzeństwa.

Młodzi na razie są zmuszeni mieszkać u matki, wraz z trzema osobami z rodziny. Przypada tam 2,5 m 2 wilgotnej powierzchni na osobę. Brak kuchni, łazienki, ubikacja wspólna na piętrze. Nikt tam nie ma stałych dochodów. Na nikogo nie można liczyć. Młodzi pomagają jeszcze tej dysfunkcyjnej rodzinie na różne sposoby.

Ona uczy się zaocznie w pierwszej klasie Liceum, w Szkole Dla Dorosłych, on w systemie dziennym w drugiej klasie Szkoły Zawodowej. Jest celującym uczniem.

Jedynym ich dochodem jest stypendium szkolne – 500 zł dla każdego z nich.

Oboje od początku dzielnie stawili czoła sytuacji: próbowali pracować po nocach, chwytali się podczas przerwy świątecznej każdego zajęcia, jakie tylko znaleźli, z nadzieją, że będą mogli cokolwiek razem wynająć. Niestety, zarobki ich nie starczyły na pokrycie elementarnych potrzeb. Skończyły się też po Nowym Roku dorywcze prace w magazynach.

Złożyli podania do wszystkich Urzędów: do dyrekcji MOPS, do Wydziału Wspierania Rodzinnej Pieczy Zastępczej, Wydziału Budynków i Lokali o pomoc finansową, lokal zastępczy, mieszkanie chronione, słowem o wszystko, o co można prosić w tych Urzędach (a co teoretycznie należy się osobom w ich sytuacji). Jednakże zima jest sroga, a drogi urzędowe długie i najeżone trudnościami (brak lokali, nie przyznaje się lokalu chronionego samotnej matce, brat sam nie ma żadnych szans itp.). Trudno jest też często bywać w Urzędach uczniowi, przebywającemu w szkole do godziny 16-17 (musi opuszczać zajęcia) i samotnej mamie, która musi szukać opieki (bezpłatnej) do dziecka, żeby wyjść.

W Domu Dziecka zostało dwoje ich rodzeństwa, o które także się troszczy najstarsza siostra, na ile może

Dziewczyna jest niezwykle troskliwą, kochającą matką i robi wszystko, co w jej mocy, żeby zapewnić dobre dzieciństwo synkowi, który jest celem i sensem jej życia,. Toteż maluch jest radosnym, silnym dzieckiem, choć niestety choruje od czasu do czasu. Młody wujek kocha siostrzeńca, pomaga bardzo wytrwale siostrze, i nad wiek dojrzale zajmuje się obojgiem. Rodzeństwo jest jednak bezsilne wobec warunków w jakie zostali wrzuceni, ale małemu dają to, co mają – wielką miłość, czułość i troskę oraz wspaniały przykład hartu i siły ducha.

Ale bez waszej pomocy nie dadzą rady odpowiedzieć na wszystkie wyzwania, których jest stanowczo za wiele, jak na tak młodych ludzi. Bez przygotowania do życia przez placówkę opiekuńczą, obciążeni dysfunkcyjną rodziną, zostali wrzuceni bez żadnego oparcia w ponurą i obojętną rzeczywistość. Obecnie oboje są wykończeni nerwowo, słabną, chorują, młoda mama drży o los swojego dziecka, a jednak codziennie ruszają do swoich obowiązków. To są herosi. Nie pozwólmy im zginąć!

Liczymy na waszą pomoc! Dziękujemy za każdą wpłatę!

(z ważnych powodów młodzi chcą pozostać anonimowi, powierzając swoje dane wyłącznie do wiadomości Stowarzyszenia.)

KOSZULKI HISTORYCZNO-PATRIOTYCZNE

Rozszerzamy naszą ofertę, obok książek, komiksów i płyt w naszym sklepie można też nabyć koszulki z nadrukami historyczno-patriotycznymi. W ofercie mamy rozmiary damskie i męskie, w standardowych rozmiarach. Zapraszamy do zakupów.

Debata „POLITYKA HISTORYCZNA” w Klubie Ronina

14 września, w Klubie Ronina w Warszawie, odbyła się debata pt. „Polityka Historyczna” z udziałem prof. Andrzeja Nowaka, prof. Jana Żaryna i Przemysława Miśkiewicza (przewodniczącego Stowarzyszenie Pokolenie). Debatę prowadził Maciej Świrski (Reduta Dobrego Imienia). Zapraszamy na relację z tego spotkania:

WOJNA W SYRII

Wojna w Syrii zabrała już zbyt wiele istnień. Wciąż giną tysiące. Chrześcijanie, nasi współbracia, mordowani za swoją wiarę, Kurdowie, walczący o swoją wolność, Syryjczycy, cywile. Dzieci, kobiety…

Kurdowie i syryjscy uchodźcy pozostawieni są sami sobie, świat odwraca się od nich. Bez sprzymierzeńców, usiłują się bronić. Pomóżmy im. Oni chcą tylko wrócić do swoich domów, odbudować swoje miasta. Większość z nich to dzieci. Nie chcą uciekać, szukać szczęścia w innych krajach, czy na innych kontynentach.

To także nasza wojna. Jeśli tam przegramy, jeśli nie pomożemy tym ludziom – ilość ofiar oraz uchodźców drastycznie się powiększy, a chaos się pogłębi. Także w Europie.

Akcję organizujemy jako Stowarzyszenie Pokolenie (organizacja pomocowa działająca w Polsce od 18 lat – Pokolenie.org.pl) we współpracy z fundacją AnnMedia (pomagającą m.in. ofiarom wojen na Bliskim Wschodzie, powstała w 2009 – AnnMedia.eu).

Pomoc dostarczymy bezpośrednio do obozów dla uchodźców i rozdamy do rąk potrzebującym.

W sprawie konkretnych informacji -> dzwonić pod nr 505942166 Będziemy również podawać więcej informacji na stronie www.uchodzcy.org.

Zdjęcia pochodzą ze strony http://uchodzcy.org/

Czego brakuje? Dosłownie wszystkiego. Najbardziej: lekarstw, środków higienicznych, ubrań, pokarmu dla noworodków i małych dzieci, produktów spożywczych. Po czerwcowych, ponownych atakach na odbite wcześniej przez Kurdów miasto, sytuacja w obozach stała się jeszcze bardziej dramatyczna.

O pomoc proszą ludzie, którzy czuli się opuszczeni, gdy musieli uciekać z miejsca, które kochają. Którzy czuli się samotni, gdy cały świat przyglądał się z daleka, podczas gdy dżihadyści mordowali ich rodziny. Teraz mamy szansę pomóc im odzyskać nadzieję i przeżyć ich dzieciom. Z nadzieją na to, by za jakiś czas mogli wrócić i zacząć odbudowywać swoje życia na nowo. Teraz jest na to czas. Nie pozostawajmy obojętni. Pomóżmy mordowanym chrześcijanom, pomóżmy Kurdom, którzy ich ratują, pomóżmy po prostu ludziom, którzy cierpią i umierają. Ty też możesz pomóc. Organizujemy wraz ze Stowarzyszeniem Pokolenie konwój humanitarny do Suruc i Kobane. Każda złotówka się liczy. W pierwszej kolejności kupimy leki, jedzenie i ubrania. Wpłacić można na konto ING Bank Śląski o/Katowice 46 1050 1214 1000 0023 2833 5191


Przemek Miśkiewicz – WYWIAD

Polecamy najnowszy numer miesięcznika wSIECI HISTORII (nr 8 (27) sierpień 2015), a w nim wywiad z Przemysławem Miśkiewiczem, przewodniczącym Stowarzyszenia Pokolenie. Rozmowa Piotra Mazurka.

Poszukujemy WOLONTARIUSZY

Poszukujemy wolontariuszy z uprawnieniami opiekunów i kierowników kolonijnych do udziału w projekcie „Album sprzed lat” (01.08.2015 – 13.08.2015)

W wielkim skrócie projekt zakłada pięć lokalnych projektów realizowanych według dopasowanych do każdej lokalizacji scenariuszy jednocześnie w pięciu miejscowościach (Kraków, Wieliczka, Miechów, Krynica oraz Żegiestów). W ramach projektu grupy składające się z ukraińskiej oraz polskiej młodzieży (po 10 osób z Ukrainy oraz tyle samo ich rówieśników z Polski w każdej lokalizacji) znajdują lub otrzymują album ze starymi zdjęciami z danej miejscowości i za pomocą współczesnych narzędzi do rejestracji obrazu (smartfon, tablet, aparat fotograficzny) w kreatywny sposób wykorzystując różne techniki tworzą współczesną interpretacje starego zdjęcia oraz starają się odnaleźć i poznać historie utrwalonego na zdjęciu miejsca. Oprócz tego każdy z uczestników ma za zadanie napisać własną historie zainspirowaną starym albumem która weźmie udział w konkursie na lepszą prace literacką.
Równocześnie będzie nagrywany film dokumentujący pracę grup.
Kulminacją projektu będzie wspólna wystawa 40 wybranych i wydrukowanych zdjęć w formacie 40×60 cm oraz pięć plansz w mozaikowy sposób pokazujący prace wszystkich uczestników każdej z grup. W przyszłości planowane jest zaprezentowanie wystawy we wszystkich lokalizacjach gdzie był realizowany projekt oraz we Lwowie co będzie s
tanowić oryginalną formę promocji dla małych i dużych miejscowości z małopolski.

Kontakt:
Stowarzyszenie Pokolenie

71. rocznica bitwy pod Monte Cassino

18 maja 1944 roku na ruinach zajętego przez Polaków klasztoru Monte Cassino zawieszono biało czerwoną flagę wieszczącą światu, że po pięciu miesiącach ciężkich i krwawych walk niemieckie Termopile padły. Bitwa o Monte Cassino miała cztery fazy, w tej ostatniej decydującej wziął udział wchodzący w skład 8 Armii 2 Korpus generała W. Andersa, który otrzymał do szturmowania najtrudniejszy odcinek frontu- piekielny masyw Cassino z Klasztorem, który przed czwartą bitwą był już symbolem niezłomności i determinacji niemieckiego żołnierza oraz nieudolności i bezradności alianckiego dowództwa 5 i 8 Armii pchających swoich żołnierzy na rzeź. Czytaj dalej »

PROMOCJA – w pakiecie taniej!

 

W pakiecie TANIEJ. Wydawnictwo Stowarzyszenie Pokolenie zaprasza na promocję swoich publikacji.

Kupując pakiet – przesyłka GRATIS! Promocja trwa do 15-go maja lub do wyczerpania zapasów.

 

Publikacje do nabycia w siedzibie Stowarzyszenia Pokolenie. Zamówienia telefoniczne (32) 209 00 02.

Informacje oraz sprzedaż Michał Szczepański 737 568 597 e-mail: wydawnictwo@pokolenie.org.pl

 

 

 

 

 

PAKIET DVD – 90 zł

„Podziemna Armia Powraca”
Scenariusz i reżyseria: Łukasz Kobiela
Muzyka i słowa: Leszek Czajkowski
wykonawcy: Leszek Czajkowski, Paweł Piekarczyk, Jerzy Zelnik, Robert Bielak, Andrzej Perkman
aranżacje: Andrzej Perkman
Czas trwania DVD: niecała godzina
Rok wydania: 2015

więcej…

„Za wolność 1863
Wydawca: Stowarzyszenie Pokolenie, e-fundacja
wykonawcy: Tadek gość. Bosski Roman, Y band Janusza Yaniny Iwańskiego, Pięć Dwa, Paweł Kukiz, Bas Taipan, Hemp Gru, Zuzanna Iwańska, Luxtorpeda
Nośnik: CD/DVD
Czas trwania CD/DVD: 58 min.
Rok wydania: 2013

więcej…

„16.12.1981.” Dual Pack DVD/CD.
Wydawca: Stowarzyszenie Pokolenie, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności.
wykonawcy: Anna Serafińska, Ryszard Rynkowski, Olgierd Łukaszewicz, Muniek Staszczyk, Paweł Kukiz, Luxtorpeda, Y band Janusza Yaniny Iwańskiego, De Press
Czas trwania CD/DVD: 45 min.
Rok wydania: 2011

więcej…

 


 

 

 

 

PAKIET KSIĄŻKI – 50 zł

„Spowiedź Parfena. Opowiadania katyńskie.
Autor: Sebastian Reńca
Cykl: Biblioteka Encyklopedii Solidarności
Wydawca: Stowarzyszenie Pokolenie
Oprawa: miękka
Rok wydania: 2011
Liczba stron: 254
ISBN: 978-83-928917-3-4

więcej…

„Śladami zbrodni katyńskiej”
Autor: Rafał Michalski
Wydawca: Stowarzyszenie Pokolenie
Oprawa: miękka
Rok wydania: 2010
Liczba stron: 248
ISBN: 978-83-928917-7-2

więcej…

 


 

 

Zbiórka SMS-owa

Zbiórka SMS-owa

Zbiórka środków finansowych poprzez wysyłanie płatnych SMS

Przeznaczona na pomoc humanitarną na dla ofiar konfliktu na Ukrainie,

w tym dla Polaków na Ukrainie

Wyślij SMS o treści

AT POMOCUKR

Na numer telefonu – koszt jednego SMS

75480 – 5 zł netto (6,15 zł Brutto)

91400 – 14 zł netto (17,22 zł Brutto)

91900 – 19 zł netto (23,37 Brutto)

92550 – 25 zł netto (30,75 Brutto)

Dochód z SMS zostanie przeznaczony na finansowanie pomocy humanitarnej dla ofiar konfliktu na Ukrainie, ze szczególnym uwzględnieniem Polaków i osób polskiego pochodzenia. Zamierzamy pozyskać i dostarczyć na Ukrainę środki medyczne, chemię gospodarczą, ubrania, wyposażenie dla uchodźców (namioty, śpiwory, kuchenki turystyczne itp.) oraz materiały dla organizacji i szkół polskich na Ukrainie – książki, wydawnictwa, pomoce naukowe, wyposażenie dydaktyczne i inne niezbędne przedmioty. Wspieramy także polskich kombatantów i emerytów mieszkających na Ukrainie oraz organizacje harcerskie i młodzieżowe.

Fotorelacja z premiery Podziemna Armia Powraca (27.02.2015)

Wczoraj (27.02.2015) ponad stuletnie kino Rialto w Katowicach było miejscem wyjątkowego, premierowego pokazu płyty DVD, którą śmiało można nazwać pomnikiem z obrazu i słowa, stworzonym ku czci Żołnierzy Niezłomnych. Płyta „PODZIEMNA ARMIA POWRACA” powstała dzięki katowickiemu Stowarzyszeniu Pokolenie. Piosenki wykonane przez Pawła Piekarczyka, Leszka Czajkowskiego, oraz Jerzego Zelnika, oddają atmosferę wczesnych lat powojennych, atmosferę czasu Żołnierzy Wyklętych.

Gości, którzy w liczbie ponad dwustu osób przybyli na premierę, powitał dyrektor katowickiego oddziału IPN Andrzej Sznajder, który był współorganizatorem imprezy. Następnie przemawiał Przemysław Miśkiewicz, przewodniczący Stowarzyszenia Pokolenie, który podkreślił symboliczność tytułu płyty: „Kiedy zaczynaliśmy pracę nad projektem, to nazwa „Podziemna Armia Powraca” była dla nas bardzo jednoznaczna. Pragnęliśmy przywrócić pamięć o Niezłomnych, którzy zostali skazani na zapomnienie przez komunistów. Z czasem poczułem, ze powrót Niezłomnych, powrót Podziemnej Armii, poza wymiarem symboliczny ma też wymiar bardzo konkretny, wymiar pobudzenia Polaków do wielkiej sprawy, które ma na imię Polska”. Po Miśkiewiczu zabrał głos Łukasz Kobiela – reżyser wydarzenia, wcześniej określony przez przedmówcę jako spirytus movens całości przedsięwzięcia. Opowiedział o historii powstania widowiska i podziękował wszystkim, którzy brali w nim udział.

Na sali obecni byli zarówno kombatanci ze Światowego Związku Armii Krajowej, jak i bohaterowie okresu Solidarności, a wśród nich przywódca strajku na kopalni Wujek Stanisław Płatek oraz występujący w wizualizacjach Andrzej Rozpłochowski– jeden z najbardziej radykalnych przywódców Związku i więzień polityczny z lat 80. Byli też ludzie w mundurach i z bronią- członkowie różnych grup rekonstrukcyjnych, jak „Berliner Mauer” czy „Chwała Bohaterom-Pamięć i Rekonstrukcja”, których mundury i wyposażenie dobrze wkomponowały się w „emploi” imprezy. Bardzo dobrym prognostykiem dla przyszłości Polski była obecność młodzieży, która nie została zagoniona w ramach zajęć, ale przyszła z własnej woli aby uczcić Wyklętych. Po rozpoczęciu pokazu na sali zapanowała absolutna cisza. Obraz wraz z muzyką przenosił widzów w czasy po 1944 roku pokazując zarówno bohaterstwo, jak i zdradę, Niezłomnych żołnierzy i komunistycznych zdrajców, wspaniałe postacie Panien Wyklętych i oprawców z UB. Rozmach widowiska powodował, że czasami widzowie mieli poczucie, że znajdują się w lesie, stają się ofiarami ubeckich przesłuchań a ostatecznie kończą życie przed plutonem egzekucyjnym. Akcja prowadziła nas, aż do czasów dzisiejszych powodując ogromne wzruszenie. Symbolicznym momentem jest piosenka „Pamięć”, w której występuje Włodzimierz Kapczyński więzień okresu stalinowskiego, który był również internowany w stanie wojennym.

Po pokazie wystąpili główni aktorzy widowiska Leszek Czajkowski, Paweł Piekarczyk i Jerzy Zelnik, którzy wznieśli się na wyżyny dali koncert zakończony owacjom na stojąco i głośnymi okrzykami: Cześć i chwała bohaterom” oraz „Precz komuną”. Publiczność długo została na sali. Wiele osób robiło zdjęcia z artystami i rekonstruktorami. Wspaniała patriotyczna impreza zapadnie na pewno w pamięci wszystkim obecnym. Powrót podziemnej armii jest chyba przesądzony. Zwyciężymy!!!

Płyta w cenie 40 zł do nabycia na www.pokolenie.org.pl. Zamówienia telefoniczne 32 209 00 02. Informacje oraz sprzedaż Michał Szczepański 737 568 597 email: wydawnictwo@pokolenie.org.pl

Gazeta Polska, Gazeta Polska Codziennie, portal Niezależna, Nowe Państwo oraz Telewizja Republika patronami płyty Podziemna Armia Powraca.

Podziemna Armia Powraca

patronaty_ok

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PODZIEMNA ARMIA POWRACA

27. lutego o godzinie 18. w Katowicach w Kinoteatrze Rialto przy ulicy Świętego Jana 24 odbędzie się promocyjny pokaz płyty dvd Podziemna Armia Powraca.

Jest to zapis widowiska, które było prezentowane w Centrum Kultury Katowic w grudniu 2014, pokazujący w nowoczesny sposób, ale w tradycyjny w treści, historię Żołnierzy Wyklętych. Świetne teksty Leszka Czajkowskiego, wykonywane przez samego autora wraz z Pawłem Piekarczykiem, aranżacje Andrzeja Perkmana i wspaniałe aktorstwo Jerzego Zelnika, którego głos rozbijał ciszę skupionej i wzruszonej sali pełnej słuchaczy, stworzyły kapitalną atmosferę. Piosenki, wzmocnione przekazem przygotowanych przez Łukasza Kobielę wizualizacji, nabrały ogromnej ekspresji i dramatyzmu. Publiczność przez kilka minut nagradzała aktorów owacją na stojąco, zmuszając ich do wielokrotnych bisów. W wizualizacjach wzięły udział liczne grupy rekonstrukcyjne w mundurach i z bronią. Stworzone w plenerach oraz w miejscach rzeczywistych zdarzeń historycznych, krótkie, kilkuminutowe sekwencje filmowe, świetnie wpasowane w klimat każdego utworu, mogą funkcjonować zarówno jako osobne całości, jak i tworzyć pewien ciąg wydarzeń, które prowadzą nas historią Żołnierzy Wyklętych, aż do współczesnych czasów.


Na DVD można zobaczyć pełen zapis koncertu, a po przełączeniu w opcjach DVD (program Windows Media Player) na tzw. kąt kamery można zobaczyć same wizualizacje z podkładem muzycznym.

Podziemna Armia Powraca

Scenariusz i reżyseria: Łukasz Kobiela

Muzyka i słowa: Leszek Czajkowski

Występują: Leszek Czajkowski

                  Paweł Piekarczyk

                  Jerzy Zelnik

                  Robert Bielak

                  Andrzej Perkman

Aranżacje: Andrzej Perkman

 

Wizualizacje

Scenariusz i reżyseria: Łukasz Kobiela

Zdjęcia: Krzysztof Miller

Współpraca operatorska: Krzysztof Zawieja

Światło: Piotr Gburek

Pirotechnika: Jerzy Kostewicz

Charakteryzacja: Katarzyna Cywicka

Montaż: Krzysztof Zawieja

Współpraca: Paweł Dyjak

                    Monika Kobylańska

Rejestracja koncertu: Wizual.pl

Zdjęcia: Krzysztof Miller

Montaż i authoring DVD: Krzysztof Zawieja

Światło Transcolor – Lucjan Siwczyk

Dźwięk: dB SOUND – Bogusław Dmochowski

Mix i mastering: Studio Radioaktywni – Adam Celiński

Współorganizacja koncertu: Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

 

Produkcja DVD: Stowarzyszenie Pokolenie

 

Płyta w cenie 40 zł + koszty przesyłki, do nabycia na www.pokolenie.org.pl.

Zamówienia telefoniczne (32) 209 00 02.

Informacje oraz sprzedaż Michał Szczepański 737 568 597

e-mail: wydawnictwo@pokolenie.org.pl

 

Linki do kilku utworów:

 

Jestem Polakiem pomagam Ukrainie


Wiele wskazuje na to, że zaczyna się kolejna ofensywa rosyjska w okolicach Doniecka. Być może wydarzy się tam kolejne Debalcewo. Wciąż giną ludzie, a porozumienia mińskie zostały rozstrzelane przy pomocy artylerii rosyjskiej. Pomoc medyczna nie może nadążyć z wywożeniem poszkodowanych z pola walki. Dlatego Stowarzyszenie Pokolenie zbiera pieniądze na samochody niezbędne do ewakuacji rannych. Wspomóżcie nas. Chłopaki z batalionów walczą w koszmarnych warunkach – w piwnicach, rozpadających się domach, okopach między ruinami. Sytuacja humanitarna jest tragiczna. Brakuje w zasadzie wszystkiego. Sytuacja jasno wskazuje, że to Rosja jest agresorem, a nasz sąsiad, Ukraina, tylko się broni.  Ochotnicy walczący na froncie liczą tylko na Polskę.  Uważają, że walczą za wolną Ukrainę i wolną Polskę.

Nie zostawiajmy ich samych. Pomóżmy im!

 


 

Adres do przelewu:

Stowarzyszenie Pokolenie
ul. Drzymały 9/4
40-059 Katowice

Numer konta: ING Bank Śląski 89105012141000002319853707

Przelew zagraniczny:

Stowarzyszenie Pokolenie
ul. Drzymały 9/4
40-059 Katowice

Numer konta:
SWIFT/BIC: INGBPLPW
IBAN: PL89105012141000002319853707

PROMOCJA PŁYTY „Za wolność 1863”

Z okazji 152 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, Stowarzyszenie Pokolenie zaprasza do zakupu wyjątkowej publikacji „Za wolność 1863”- płyty dvd z zapisem widowiska multimedialnego z promocyjnym rabatem -25%.

Zapraszamy do zakupuPROMOCJA „Za wolność 1863”

Promocja trwa od 27 stycznia do 28 lutego.

Więcej o koncercie ► Za wolność 1863

„Krew i ziemia. O ukraińskiej rewolucji”

Krew i ziemia. O ukraińskiej rewolucji”

Autor: Wojciech Mucha

Berkut”, „tituszki”, „Donbas”, „Majdan”, „banderowcy”. Te słowa od ponad roku słyszymy codziennie…

Krew i ziemia. O ukraińskiej rewolucji to książka o gwałtownym poszukiwaniu tożsamości narodowej, krwi przelanej za wolność, godność i ziemię, o ludziach Majdanu. To historie z Ukrainy od Zakarpacia do Donbasu – Ukrainy jakiej nie znajdziecie w mediach.

Czytaj dalej »

Fotorelacja z koncertu „Podziemna Armia Powraca”

 

Podziemna Armia Powraca”- widowisko poświęcone pamięci Żołnierzy Niezłomnych – Katowice, 18 grudnia 2014

18 grudnia 2014 r. w Centrum Kultury Katowice (Katowice, pl. Sejmu Śląskiego 2) odbyło się widowisko poświęcone pamięci Żołnierzy Niezłomnych „Podziemna Armia Powraca”.

W programie znalazły się utwory Leszka Czajkowskiego – jednego z najpopularniejszych bardów polskiej piosenki patriotycznej – poświęcone tym, którzy walczyli o wolność Polski zarówno z niemieckim okupantem, siłami sowieckimi jak i rodzimymi „utrwalaczami władzy ludowej” z KBW i UB. Obok autora mogliśmy podziwiać także wybitnego aktora Jerzego Zelnika i barda Pawła Piekarczyka. Solistom towarzyszył zespół pod kier. Andrzeja Perkmana.

Wyjątkową oprawę koncertu stanowiły zrealizowane z rozmachem fabularyzowane wizualizacje w których udział wzięło ponad osiemdziesięciu członków grup rekonstrukcyjnych (GH-M Berliner Mauer, GRH Beskidy, GRH Rodzynki, Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich), statystów m.in. pracowników Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz aktorów. Zdjęcia do wizualizacji powstały m. in. w areszcie KMMO w Katowicach przy ul. Kilińskiego 9, gdzie do 26 maja br. funkcjonowała ekspozycja edukacyjna „Areszt” katowickiego oddziału IPN.

 Scenariusz i reżyseria Łukasz Kobiela, zdjęcia Krzysztof Miller.

 


 

 

 

 

 

ALBUM „LEGIONY POLSKIE 1914-1918”

ALBUM „LEGIONY POLSKIE 1914 – 1918”  – UNIKATOWE OPRACOWANIE  WYDANE DLA UCZCZENIA SETNEJ ROCZNICY POWSTANIA FORMACJI.

Na ponad 800 stronach zebrano niespotykany materiał zdjęciowy, 1700 fotografii (ze zbiorów m.in. Narodowego Archiwum Cyfrowego, Fundacji Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego i Archiwum Narodowego w Krakowie), kopie dokumentów, mapy, ryciny i obrazy. Album zawiera kilkaset not biograficznych oficerów Legionów Polskich, fragmenty przemówień, rozkazów, wspomnień, pamiętników i listów legionistów, rodowody pułków oraz szczegółowe kalendarium. Autorami są: prof. Wiesław Wysocki, dr Wiktor Cygan, Jan Józef Kasprzyk; przedmową opatrzył prof. Andrzej Nowak, epilog napisał dr hab. Jan Żaryn.

Album można zakupić w siedzibie Stowarzyszenie POKOLENIE  lub na aukcji allegro. Serdecznie zapraszamy do zakupów ► http://allegro.pl/sklep/34381989_ksiegarnia-stowarzyszenia-pokolenie

Więcej informacji  o albumie w sklepie ► Stowarzyszenie Pokolenie

 

 

GALERIA ZDJĘĆ Z ALBUMU

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

Jestem Polakiem, pomagam Ukrainie.

Jestem Polakiem, pomagam Ukrainie.
Po raz kolejny podajemy numer konta na które można wpłacań pieniądze na pomoc dla Ukrainy:

 

 

Przelew krajowy:

Stowarzyszenie Pokolenie
ul. Drzymały 9/4
40-059 Katowice

Numer konta: ING Bank Śląski 89105012141000002319853707

Przelew zagraniczny:

Stowarzyszenie Pokolenie
ul. Drzymały 9/4
40-059 Katowice

Numer konta:
SWIFT/BIC: INGBPLPW
IBAN: PL89105012141000002319853707

Przygotowujemy transport na Ukrainę. Nie jesteśmy w stanie przebić Putina z jego 280. ciężarówkami- to mogłaby zrobić bez trudu Unia Europejska. Ale musimy postawić sobie konkretny cel. Załadujmy jedna ciężarówkę tym co jest najpotrzebniejsze. Zawieźmy pomoc dla Gwardii Narodowej i innych jednostek walczących na wschodzie, dla ludności cywilnej, pomóżmy w odbudowie zniszczonej szkoły w Słowiańsku. Na ten moment potrzebujemy pieniędzy, ale też kontaktów na hurtownie spożywcze, farmaceutyczne i przede wszystkim na tani transport. Ukraińcy na wschodzie walczą o swój kraj, ale pośrednio walczą też za nas. Jestem Polakiem wspomagam Ukrainę. Precz z komuną.

Dziękujemy za Wolność

Od ponad dwudziestu lat żyjemy w niepodległym kraju. Nasza wolność po pół wieku niewoli nie jest efektem przypadku, zbiegu okoliczności. Została ona wywalczona i okupiona wieloma ofiarami. Wśród nas żyją zapomniani bohaterowie walki z lat 1980-1989. To dzięki nim możemy dzisiaj cieszyć się wolnością. Zapewne mamy różną ocenę obecnej sytuacji, ale co do jednego chyba jesteśmy zgodni – ludzie, którzy walczyli o niepodległość powinni się cieszyć szacunkiem i mieć możliwość godnego życia.

Niestety jest inaczej. Wielu drukarzy, kolporterów, działaczy struktur podziemnych znajduje się w dramatycznej sytuacji materialnej. Ojczyzna zapomniała o ich zasługach – dlatego my musimy o nich pamiętać. Każdy z nas ma wobec nich dług wdzięczności. Postarajmy się zmienić ich los. Więcej informacji na stronie http://www.dziekujemyzawolnosc.pl/ Czytaj dalej »

Polska Wielki Projekt

Zapraszamy wszystkich do zapoznania się z założeniami przedsięwzięcia „Polska Wielki Projekt”. Na stronach Instytutu Sobieskiego, który jest głównym organizatorem, znajdziecie program imprezy wraz ze wszelkimi najważniejszymi  informacjami. Serdecznie zapraszamy.     Czytaj dalej »

70. rocznica bitwy pod Monte Cassino

70 lat temu, 18 maja 1944 roku na ruiny klasztoru Monte Cassino wszedł patrol podporucznika Gurbiela… był to jeden z kilku końcowych epizodów jednej z najbardziej krwawych bitew 2 wojny światowej.

Zapraszamy do lektury rozdziału z 3 tomu „Monte Cassino” pod tytułem „Klasztor”.


Monte Cassino 3 – Rozdział KLASZTOR

Pomnik żołnierzy sowieckich usunięty!

Koniec okupacji Placu Wolności w Katowicach przez żołnierzy sowieckich. Czytaj dalej »

Petycja w Katowicach

Precz z symbolem dominacji Rosji ► Gość Katowicki Czytaj dalej »

Życzenia Wielkanocne

Czytaj dalej »

Wystawa – Majdan

15 kwietnia o godz. 13 przy ul. Mariackiej w Katowicach zostanie otwarta wystawa pt. „Majdan”. Czytaj dalej »

Polska Majdan Ukraina – fotorelacja

Zapraszamy na fotorelację z międzynarodowej konferencji popularnonaukowej „Polska  Majdan Ukraina„, która odbyła się  3 kwietnia w Kopalni Guido w Zabrzu. Czytaj dalej »

Majdan – zaproszenie na wystawę

03 kwietnia 2014 r. w Kopalni Guido w Zabrzu przy ul. 3 Maja 93 zostanie zaprezentowana  wystawa pt.:MajdanCzytaj dalej »

Zaproszenie na międzynarodową konferencję – Polska Majdan Ukraina

3 kwietnia 2014 r. o godz. 9.30 w Kopalni Guido w Zabrzu przy ul. 3 Maja 93 (poziom 320 metrów pod ziemią) odbędzie się międzynarodowa konferencja popularnonaukowa pt.: „Polska Majdan Ukraina” Czytaj dalej »

Zaproszenie na wernisaż

 25 marca 2014 roku o godz. 17.00 w Muzeum Regionalnym im. Ks. Zygmunta Bubaka w Bestwinie Czytaj dalej »

„Historia-Muzyka-PRL” – Janusz Yanina Iwański

W ramach cyklu „Środa z IPNCzytaj dalej »

15.03.2014 Budapeszt

15 marca Gazeta Polska zorganizowała III Wielki Wyjazd na Węgry Czytaj dalej »

Projekt Ukraina – i co dalej?

7 marca, w Krakowskiej Księgarni Gazety Polskiej odbyło się spotkanie Projekt Ukraina – i co dalej? Czytaj dalej »

Andriej Gabrow i Sasza Trietiakow w Katowicach

Na zaproszenie Stowarzyszenia Pokolenie do Polski przyjechali Andriej Gabrow, wiceszef obrony Majdanu i Sasza Trietiakow, szef sotni nr 1. Czytaj dalej »

Demonstracja pod ambasadą Rosji

Przemówienie Przemka Miśkiewicza, przewodniczącego Stowarzyszenie Pokolenie, pod ambasadą Rosji Czytaj dalej »

Z barykad Kijowa na Śląsk

 

 Dziennik Zachodni o naszej akcji Solidarni z Ukrainą. Czytaj dalej »

EuroMajdan – fotorelacja

Zapraszamy na kolejną fotorelację z Ukrainy. Celem wyjazdu, który zorganizowało i sfinansowało Stowarzyszenie Pokolenie, było przekazanie EuroMajdanowi zebranych środków finansowych, medycznych oraz wsparcia medycznego w postaci ratowników, którzy odpowiedzieli na nasz apel i którym za to jesteśmy bardzo wdzięczni.

Autorem zdjęć jest Andrzej Sobolewski Czytaj dalej »

Rezydencja Janukowycza

Zapraszamy na fotorelację z rezydencji byłego prezydenta Ukrainy, Janukkowycza. Zdjęcia przedstawiające rowery oraz ruchomą pijalnie kawy są zrobione przed wejściem do rezydencji Janukowycza. Błyskawiczne działania małych firm, rowery można wypożyczyć i pojeździć po rezydencji oraz napić się kawy z ruchomej kawiarki

Autorem zdjęć jest Andrzej Sobolewski. Czytaj dalej »

Ukraina w polskiej perspektywie

18 lutego odbyło się spotkanie, m.in. z Przemkiem Miśkiewiczem, przewodniczącym Stowarzyszenie Pokolenie, w ramach Krakowskiego Klubu Wtorkowego Czytaj dalej »

Za wolność 1863 – prezentacja płyty DVD

W najbliższy czwartek (6 marca) w Kinoteatrze Rialto w Katowicach przy ul. Św. Jana 24, o godz. 18 odbędzie się promocja płyty z widowiskiem poświęconym Powstaniu Styczniowemu.  Czytaj dalej »

APEL o wsparcie dla Ukrainy

Witam wszystkich!! Dziękuję Wam za wspaniałą postawę i dokonywane dotychczas wpłaty. Czytaj dalej »

APEL

Wczoraj wróciliśmy z Kijowa ze świadomością tego, że jest zagrożenie Krymu, natomiast nikt nie myślał, że jest zagrożenie bytu Ukrainy. To, co się wczoraj wydarzyło w Rosji, Czytaj dalej »

PLAKAT Z APELEM-pomoc dla Ukrainy

Bardzo prosimy, kto chce i może, o pobieranie i dystrybucję plakatu. 

Plakat można pobrać do druku w formacie►pdf

Czytaj dalej »

Apel-pomoc dla Ukrainy!

Witam wszystkich!! Wróciłem wczoraj z Ukrainy. Czytaj dalej »

15 lutego-dzień afgańskich weteranów

15 lutego obchodzony jest dzień afgańskiego kombatanta. Czytaj dalej »

Fotorelacja z EuroMajdanu

Przemek Miśkiewicz, przewodniczący Stowarzyszenia Pokolenie, ponownie wyjechał na Ukrainę, by przekazać kolejną partię funduszy, jakie wpłynęły na specjalne konto stowarzyszenia w ramach akcji „Solidarni z Ukrainą”. Bardzo dziękujemy wszystkim za hojność i wsparcie, oraz przypominamy, że nasza akcja nadal trwa. Pieniądze można wpłacać na konto: 89 1050 1214 1000 0023 1985 3707. Czytaj dalej »

Akcja pomocy dla EuroMajdanu nadal trwa

Wyjazd_2_Ukraina

Śląski Majdan

► Śląski Majdan w TVS Silesia.

Rozmowa z Ołehem Tiahnybokiem

Zapraszamy na krótką rozmowę z Ołehem Tiahnybokiem, liderem partii „Swoboda”, którą przeprowadziła Bianka Zalewska.

Soczi – igrzyska obłudy

Dzisiaj rozpoczynają się w Soczi Igrzyska Olimpijskie. Oglądając je pamiętajmy wszyscy o tysiącach zamordowanych Czeczenów, inwazji na Gruzję i obecnych naciskach na Ukrainę. Warto się zastanowić dlaczego świat pozwala, żeby igrzyska odbywały się w takich miejscach jak Berlin 1936, Moskwa 1980, Pekin 2008 a teraz Soczi 2014. Czy to już ostatnie Igrzyska Obłudy?

Igrzyska obludy.qxp

Ukraińsko-Polskie przesłanie

 Ukraińsko-Polskie przesłanie

Krótka fotorelacja z Ukrainy

Dzisiaj, w ramach zapowiedzi, kilka zdjęć z Ukrainy. Wkrótce pełna fotorelacja! Czytaj dalej »

Wywiad z Przemkiem Miśkiewiczem

Wywiad z Przemkiem Miśkiewiczem w Radio Wnet-  Czytaj dalej »

Akcja trwa

 – Czytaj dalej »

Wywiad z Kukizem

Trzeba robić wszystko, żeby Ukraina wyrwała się spod wpływów Moskwy – mówi Paweł Kukiz- Czytaj dalej »

Ostatni dzień- zbiórka

Trwa zbiórka darów dla EuroMajdanu.- Czytaj dalej »

FOTORELACJA – Prezydent Uszok Przyjacielem Sowieckich Okupantów

27.01.2014r. przed Urzędem Miasta Katowice stanęliśmy z transparentem „Uszok przyjacielem sowieckich okupantów”.- Czytaj dalej »

Komu hołdujecie? – wywiad z Przemkiem Miśkiewiczem

Nasz Dziennik – wywiad z Przemkiem Miśkiewiczem

http://www.naszdziennik.pl/wp/66440,komu-holdujecie.html

 

EUROMAJDAN wywiad z Jerzym Wójcickim

 

Ukraińska bezpieka próbuje werbować tajnych współpracowników wśród Polaków angażujących się w protesty przeciwko prezydentowi Janukowiczowi. Rozmowa z Jerzym Wójcickim z Winnicy, redaktorem naczelnym miesięcznika „Słowo Polskie”.

Czytaj dalej »

„Wyzwolenie Katowic 1945”

 

Sowieci na Górnym Śląsku w 1945

 

Armia Czerwona wkraczając na obszar Górnego Śląska, a przede wszystkim na tereny włączone do Rzeszy była przekonana, że zajmuje tereny zamieszkałe przez ludność niemiecką i często bezmyślnie niszczyła całe dzielnice miast czy małych miejscowości. Dochodziło do masowych grabieży, gwałcenia kobiet, rozstrzeliwania domniemanych faszystów. Czytaj dalej »

DEMONSTRACJA z okazji 69 rocznicy „wyzwolenia” Katowic

W poniedziałek, 27 stycznia, będzie kolejna rocznica „wyzwolenia” Katowic, a pomnik na Placu Wolności w Katowicach jak stał tak stoi. Czytaj dalej »

List otwarty do Prezydenta Uszoka

  Czytaj dalej »

Młodzi dla Ukrainy

 

W dniu 23 stycznia o godzinie 16. dwunastoosobowa grupa młodzieży z Polski i Ukrainy, głównie studentów uczelni katowickich zorganizowała akcję informacyjna pod dworcem PKP w Katowicach. Mieli ze sobą znicze oraz zdjęcia ofiar zamordowanych dzień wcześniej w Kijowie. Akcja nie musiała być zgłaszana, gdyż zgodnie z ustawą o zgromadzeniach ilość osób biorących w niej udział była mniejsza niż 15. Na miejscu pojawili się przedstawiciele wielu mediów. Po kilkunastu minutach, kiedy media opuściły miejsce zgromadzenia, do młodych ludzi podeszli policjanci, wylegitymowali ich, po czym zaczęli bezprawnie domagać się zgody na manifestację. Kiedy usłyszeli, że takiej zgody nie ma, kazali im opuścić miejsce, co zostało niezwłocznie wykonane. Manifestanci udali się do siedziby Stowarzyszenia Pokolenie na ulicę Drzymały 9 (byli tam umówieni z organizatorami akcji pomocy dla Ukrainy). Przez całą drogę towarzyszył im wóz policyjny. Kilka minut po ich przyjściu w siedzibie stowarzyszenia pojawił się policjant, pytając mnie, czy mam jakąś wiedzę o uczestnikach zgromadzenia przed dworcem. Po otrzymaniu odpowiedzi, że wszyscy są u mnie, zapytał czy to koniec akcji a po otrzymaniu odpowiedzi pozytywnej poszedł.

Trzeba zadać sobie pytanie, czy działanie to było spowodowane opieką nad demonstrantami, czy też chęcią zastraszenia. Wszystkie osoby, które trafiły do siedziby Pokolenia, wskazywały raczej na tą drugą przyczynę. Biorąc pod uwagę, że takie sytuację mogą się powtarzać (w najbliższym czasie planowanych jest w Katowicach kilka manifestacji i akcji informacyjnych) zwracamy się do mediów o szczególne monitorowanie działań służb porządkowych oraz o zbadanie wczorajszego wydarzenia.

Przemysław Miśkiewicz

Przewodniczący Stowarzyszenia Pokolenie

Tel: 602 254 257

 

Prasa o naszej akcji

 

 Poniżej kilka linków do bieżących wydarzeń

 

 

 

 

 

http://www.tvs.pl/48084,plonace_swiece_na_dworcu_pkp_w_katowicach_zdjecia_w_czwartek_23_stycznia_protest_w_solidarnosci_z_ukraina.html

Wsparcie dla EUROMAJDANU

No to niestety zaczęło się i myślę, że będzie trwało.

Dzisiaj zginęły dwie osoby, zabite od strzałów z broni palnej.

Akcja nasza zaczyna się rozwijać. Solidarność będzie załatwiać samochód- mam nadzieję, że zbierzemy tyle, że trzeba będzie wysłać Tira. Wreszcie jest odzew-zaczynacie odpisywać, interesować się, są pierwsze wpłaty na konto.

Podaję ponownie numer:

Stowarzyszenie Pokolenie 89 1050 1214 1000 0023 1985 3707. Czytaj dalej »

Apel z EuroMajdanu

Studiująca w Polsce Yuliya Tarnavska z Ukrainy zamieściła na swoim profilu na Facebooku dramatyczny apel do wszystkich polskich przyjaciół. Czytaj dalej »

Spotkanie w Essen i Aachen

W dniach 20–24 lutego na zaproszenie Klubu Gazety Polskiej w Essen przyjedzie do Niemiec Przewodniczący Stowarzyszenia Pokolenie Przemek Miśkiewicz. Będzie on uczestniczył w spotkaniach z Polonią w Essen i Aachen. Tematem spotkań będzie polityka historyczna III Rzeczpospolitej oraz Encyklopedia Solidarności. W spotkaniach będzie również uczestniczyć Teresa Brodzka będąca pełnomocniczką ES w Regionie Śląsko-Dąbrowskim.

 

Recenzja z pokazu widowiska 16.12.1981

Zapraszamy do przeczytania recenzji z promocji płyty DVD z widowiskiem multimedialnym 16.12.1981. Recenzja ukazała się w dzisiejszym Gościu Katowickim.

Widowisko, które miało swoją premierę dwa lata temu podczas obchodów 30.rocznicy zbrodni na Wujku, jak i sama płyta są wyprodukowane przez Stowarzyszenie Pokolenie.  Płyty z widowiskiem można nabyć w naszym wydawnictwie lub na naszej aukcji Allegro

 

Promocja dual pack-u pt. „16.12.1981”

W poniedziałek 02 grudnia w katowickim Kinie „Światowid” odbyła się promocja dual pack-u pt. 16.12.1981. Czytaj dalej »

DVD – zapis koncertu w kinie Światowid

Serdecznie zapraszamy wszystkich  2. Grudnia w  poniedziałek na godzinę 18. do Kina Światowid na promocję płyty DVD z widowiskiem 16.12.1981. Czytaj dalej »

16.12.2011

W grudniu 2011 roku odbył się w Katowicach koncert

upamiętniający wydarzenia w kopalni Wujek z 16-go grudnia 1981 roku. Czytaj dalej »

PARTNERZY, PRZYJACIELE, SPONSORZY