Fotorelacja z premiery Podziemna Armia Powraca (27.02.2015)

Wczoraj (27.02.2015) ponad stuletnie kino Rialto w Katowicach było miejscem wyjątkowego, premierowego pokazu płyty DVD, którą śmiało można nazwać pomnikiem z obrazu i słowa, stworzonym ku czci Żołnierzy Niezłomnych. Płyta „PODZIEMNA ARMIA POWRACA” powstała dzięki katowickiemu Stowarzyszeniu Pokolenie. Piosenki wykonane przez Pawła Piekarczyka, Leszka Czajkowskiego, oraz Jerzego Zelnika, oddają atmosferę wczesnych lat powojennych, atmosferę czasu Żołnierzy Wyklętych.

Gości, którzy w liczbie ponad dwustu osób przybyli na premierę, powitał dyrektor katowickiego oddziału IPN Andrzej Sznajder, który był współorganizatorem imprezy. Następnie przemawiał Przemysław Miśkiewicz, przewodniczący Stowarzyszenia Pokolenie, który podkreślił symboliczność tytułu płyty: „Kiedy zaczynaliśmy pracę nad projektem, to nazwa „Podziemna Armia Powraca” była dla nas bardzo jednoznaczna. Pragnęliśmy przywrócić pamięć o Niezłomnych, którzy zostali skazani na zapomnienie przez komunistów. Z czasem poczułem, ze powrót Niezłomnych, powrót Podziemnej Armii, poza wymiarem symboliczny ma też wymiar bardzo konkretny, wymiar pobudzenia Polaków do wielkiej sprawy, które ma na imię Polska”. Po Miśkiewiczu zabrał głos Łukasz Kobiela – reżyser wydarzenia, wcześniej określony przez przedmówcę jako spirytus movens całości przedsięwzięcia. Opowiedział o historii powstania widowiska i podziękował wszystkim, którzy brali w nim udział.

Na sali obecni byli zarówno kombatanci ze Światowego Związku Armii Krajowej, jak i bohaterowie okresu Solidarności, a wśród nich przywódca strajku na kopalni Wujek Stanisław Płatek oraz występujący w wizualizacjach Andrzej Rozpłochowski– jeden z najbardziej radykalnych przywódców Związku i więzień polityczny z lat 80. Byli też ludzie w mundurach i z bronią- członkowie różnych grup rekonstrukcyjnych, jak „Berliner Mauer” czy „Chwała Bohaterom-Pamięć i Rekonstrukcja”, których mundury i wyposażenie dobrze wkomponowały się w „emploi” imprezy. Bardzo dobrym prognostykiem dla przyszłości Polski była obecność młodzieży, która nie została zagoniona w ramach zajęć, ale przyszła z własnej woli aby uczcić Wyklętych. Po rozpoczęciu pokazu na sali zapanowała absolutna cisza. Obraz wraz z muzyką przenosił widzów w czasy po 1944 roku pokazując zarówno bohaterstwo, jak i zdradę, Niezłomnych żołnierzy i komunistycznych zdrajców, wspaniałe postacie Panien Wyklętych i oprawców z UB. Rozmach widowiska powodował, że czasami widzowie mieli poczucie, że znajdują się w lesie, stają się ofiarami ubeckich przesłuchań a ostatecznie kończą życie przed plutonem egzekucyjnym. Akcja prowadziła nas, aż do czasów dzisiejszych powodując ogromne wzruszenie. Symbolicznym momentem jest piosenka „Pamięć”, w której występuje Włodzimierz Kapczyński więzień okresu stalinowskiego, który był również internowany w stanie wojennym.

Po pokazie wystąpili główni aktorzy widowiska Leszek Czajkowski, Paweł Piekarczyk i Jerzy Zelnik, którzy wznieśli się na wyżyny dali koncert zakończony owacjom na stojąco i głośnymi okrzykami: Cześć i chwała bohaterom” oraz „Precz komuną”. Publiczność długo została na sali. Wiele osób robiło zdjęcia z artystami i rekonstruktorami. Wspaniała patriotyczna impreza zapadnie na pewno w pamięci wszystkim obecnym. Powrót podziemnej armii jest chyba przesądzony. Zwyciężymy!!!

Płyta w cenie 40 zł do nabycia na www.pokolenie.org.pl. Zamówienia telefoniczne 32 209 00 02. Informacje oraz sprzedaż Michał Szczepański 737 568 597 email: wydawnictwo@pokolenie.org.pl

Gazeta Polska, Gazeta Polska Codziennie, portal Niezależna, Nowe Państwo oraz Telewizja Republika patronami płyty Podziemna Armia Powraca.