FOTORELACJA – Prezydent Uszok Przyjacielem Sowieckich Okupantów

27.01.2014r. przed Urzędem Miasta Katowice stanęliśmy z transparentem „Uszok przyjacielem sowieckich okupantów”.- Jest to nasz protest przeciwko opieszałości władz miasta, które od 13 lat nie są w stanie przenieść pomnika z Placu Wolności na cmentarz przy ul. Kościuszki.

Obchodzimy 69. rocznicę „wyzwolenia” Katowic, a pomimo wielu obietnic ze strony prezydenta, pomnik na Placu Wolności w Katowicach jak stał tak stoi – mówił dziennikarzom Przemysław Miśkiewicz, przewodniczący Stowarzyszenia Pokolenie.

– Traktowani jesteśmy niepoważnie. Chodzi o list podpisany przez Stowarzyszenie Pokolenie, zarząd regionu śląsko-dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”, Porozumienie Katowickie 1980 oraz Stowarzyszenie Represjonowanych w Stanie Wojennym, w którym te podmioty podniosły sprawę pomnika. Odpowiedzi udzieli nie prezydent Uszok, a jego zastępca, który napisał m.in.: „Informuję, że z uwagi na prowadzone obecnie prace związane z przebudową śródmieścia Katowic, w  tym zmianą organizacji ruchu samochodowego i pieszego na Placu Wolności, decyzja związana z ewentualną zmianą lokalizacji pomnika poświęconego żołnierzom Armii Czerwonej, a także ze sposobem adaptacji tego miejsca będzie podjęta w późniejszym terminie”.

Do zgromadzonych przez budynkiem UM przemawiał też m.in. Andrzej Rozpłochowski, legendarny przywódca śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”, który nie tylko przypomniał czym było sowieckie „wyzwolenie”, ale nawiązał też do wydarzeń, które obecnie dzieją się na Ukrainie, i tego, że nasi wschodni sąsiedzi właśnie walczą o wolność i demokrację. Pojawił się również transparent z napisem „Wolna Ukraina – Wolna Polska”.

zobacz także ► LIST OTWARTY DO PREZYDENTA USZOKA

► Fotorelacja